راهپیمایی اربعین مصداق اشداء علی الکفار رحماء بینهم

pyadeراهپیمایی اربعین حالا به یک مناسک عظیم بي‌نظیر در همه ابعاد زمانی و مکانی خود تبدیل شده است. این حرکت در تاریخ بي‌سابقه است، همانطور که نمونه مشابهی هم در حال حاضر در جهان ندارد. انسجام و نظام همزیستی فداکارانه و ایثارگرانه در طول مسیر راهپیمایی عظیم اربعین که مصداق اتمّ «رحماء بینهم» است، جهانیان را خیره این عظمت کرده است. اگرچه بایکوت رسانه‌هاي غربی و عبری و عربی در فراگیرنشدن این حرکت عظیم در بین ملتها بي‌تاثیرنبوده است، اما رسانه‌هاي غیررسمی تا آنجا که توانسته‌اند پیام زیارت اربعین را به دنیا رسانده‌اند.
یکی از سیاست کلان قرآنی در مراودات میان مسلمانان با یکدیگر و با بیگانگان آیه شریفه «مُحَمَّدٌ رَسولُ اللَّهِ وَالَّذینَ مَعَهُ أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» است. آنچه در راهپیمایی اربعین اتفاق مي‌افتد مظهر تام و تمام و مصداق روشنی از عمل مسلمانان به این آیه شریفه است.
مسلمانان اعم از شیعه و سنی در این پیاده روی به فکر یکدیگر هستند و برای رفاه یکدیگر تلاش مي‌کنند. آنان تا جایی‌که مي‌توانند از یکدیگر گره گشایی مي‌کنند و همه برای رسیدن به غایت القصوای مطلوب و کربلای معلی به یکدیگر امداد مي‌رسانند.
در عین حال که راهپیمایان و زائرین با امدادرسانی و ایثار در حق یکدیگر ترجمان «رُحَماءُ بَینَهُم» هستند، به روح و حقیقت استکبارستیزی نیز دست مي‌یابند. این راهپیمایی گسترده و میلیونی حامل پیام زنده بودن مبارزه مستضعفین علیه مستکبرین است و مسلمانان در این راهپیمایی انزجار خود از استکبار جهانی و ایستادگی در برابر جنایات و تجاوزگری‌‌های آنها را نشان دادند.
حجت الاسلام  طائب مسئول قرارگاه فرهنگی اربعین گفته است: “هیهات من الذله” و “اشداء علی‌الکفار رحماء بینهم” شعارهای اصلی راهپیمایان اربعین خواهد بود.
«أَشِدّاءُ عَلَى الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» یا به عبارتی دفاع از مظلوم و مبارزه با ظالم،یکی از اصول و مبانی جمهوری اسلامی است که امام(ره) و رهبری بارها نسبت به آن تاکید داشته اند. رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل بیت علیهم‌السلام در این باره گفته‌اند: امام بزرگوار ما به برکت پایبندی به اصول بود که توانست انقلاب را پیروز کند و انقلاب را حفظ کند و جمهوری اسلامی را ثبات ببخشد؛ پابند به اصول بود. یکی از اصول، «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم» است. ما با دشمنان، با استکبار سرِ آشتی نداریم و با برادران مسلمان بنای بر دشمنی و عداوت نداریم؛ بنای بر دوستی و رفاقت و برادری داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.