بی بی سی فارسی این‌بارحمله به پیامبر اعظم (ص)

BBC

به گزارش خبرنگار رحماءبه نقل HCباشگاه خبرنگاران ؛ ساعاتی بیشتر تا پایان ماه صفر‌ باقی نمانده بود و در حالی که مسلمانان عزادار و سوگوار رحلت پیامبر اکرم(ص) و امامان خود بودند، بنگاه سخن‌پراکنی بی‌بی‌سی باز دست از توطئه چینی و تفرقه افکنی برنداشت و بار دیگر با بیان شبهه‌ای، این بار توسط مهرداد فرهمند درباره ماجرای «غار ثور» اعتقادات مسلمانان را به صورت مستقیم نشانه رفت.
سایت بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی با تشبیه ماجرای غار ثور با اساطیر اسکاتلندی و همچنین داستان فرار حضرت داود(ع) از توطئه پادشاه شائول چنین نتیجه می‌گیرد که گویی کلیت ماجرای غار ثور افسانه و داستانی بیش نیست و چنین اتفاقی در تاریخ رخ نداده است. ادعایی که مستقیماً حقانیت و صحت کلام الله مجید و معجزات پیامبر را زیر سئوال می‌برد و آن را در حد داستانی افسانه‌ای پایین می‌آورد.
ماجرای غار ثور به زمانی باز می‌گردد که مشرکان قصد کشتن پیامبر اکرم(ص) را داشتند و حضرت رسول در حالیکه اهالی قریش خانه او را محاصره کرده بودند، به امر خداوند حضرت علی(ع) را در جای خود گذاشت و از مکه خارج شد. پیامبر برای مخفی نگاه‌داشتن مسیر، به جای حرکت به سوی شمال مکه راهی جنوب شد و به غار ثور که در دل کوه ثور قرار داشت پناه برد. مشرکان در پی پیامبر تا نزدیکی غار ثور آمدند، اما به اعجاز الهی، عنکبوتان تارهایی را بر در غار تنیدند و مشرکان گمان کردند سال‌هاست کسی به داخل غار نرفته، و از رفتن به درون آن منصرف شدند. در آیه ۴۰ سوره توبه نیز از این غار یاد شده است.
«الا تنصروه فقد نصره الله اذ اخرجه الذین کفروا ثانی اثنین اذ هما فی الغار اذ یقول لصاحبه لا تحزن ان الله معنا فانزل الله سکینته علیه و ایده بجنود لم تروها »
اگر او را (پيامبر را) يارى نكنيد بى‏‌ترديد خدا (ياريش مى‏‌كند چنان كه) او را يارى نمود هنگامى كه كافران او را (از مكه) بيرون كردند در حالى كه يكى از دو تن بود، (پيامبر و ابوبكر) آن گاه كه هر دو در آن غار (غار ثور نزديك مكه) بودند، وقتى كه به همراه خود مى‏‌گفت: اندوه مخور كه حتما خدا با ماست، پس خدا سكينه و آرامش خود را بر او (پيامبر) فرود آورد و او را با سپاهيانى كه شما آنها را نمى‏‌ديديد، تقويت نمود.
در این راستا آیت‌الله سید هاشم بطحائی گلپایگانی، استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه برای بیان اتفاقات تاریخی سه مبنای اصلی وجود دارد، گفت: به روایتی که توسط چند نفر معدود بیان می‌شود «خبر واحد» می‌گویند که قابل استناد و حجت نیست و نوع دیگری از اتفاقات که توسط جمع کثیری بیان شود روایت «مستفیض» نام دارد و گمان‌آور است.
وی با اشاره به اینکه روایت متواتر محکم‌ترین راه اثبات رخدادهای تاریخی است، افزود: تواتر یعنی روایتی که همه به آن اذعان و اقرار دارند و قابل انکار نیست، همانگونه که ماجرای غار ثور نیز از این دسته است.
این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: محققان فقط در صورتی می‌توانند روایت متواتر را بشکنند و زیر سئوال ببرند که خود نظریه جدید و مدرک مستند بسیار محکمی ارائه دهند که در ادعای بی‌بی‌سی در خصوص غار ثور چنین بحثی مطرح نیست.
بر اساس این گزارش، سایت بی بی سی فارسی در گزارش خود با اشاره به عبارت «ایده بجنود لم تروها» (او را با سپاهيانى كه شما آنها را نمى‏ديديد، تقويت نمود) ادعا می‌کند که عنکبوت و کبوتر دیدنی هستند پس لشکر نامرئی که به یاری پیامبر رسیدند وجود نداشته و این آیه قرآن را زیر سئوال می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.